top of page
Writer's pictureseaworldltd22

По Северното ни Черноморие

Updated: Mar 30, 2023

Малко се говори за Северното Черноморие, а заклетите му привърженици може би и предпочитат да остане така. Колкото по на север отивате, толкова по-широки и диви стават плажовете и толкова по-тихи тълпите. Ето какви богатства крие северът...


От началото на последното село преди границата с Румъния, което е Дуранкулак, можете да намерите най-големите плажове на север от Шабла, заедно с известни консервационни и научни зони. Районът на Дуранкулак е дом на някои от най-обширните и впечатляващи плажове в региона, привличащи посетители от целия свят. Освен красотата си, тези плажове са от значение за тяхната екологична стойност и са обявени за защитени зони. Научни институции също провеждат изследвания в този район, изучавайки уникалната флора и фауна, която процъфтява в тази крайбрежна екосистема.


Езерото Дуранкулак е една от най-известните забележителности в района, известна със своята екологична и историческа значимост. Тази защитена зона е дом на множество редки биологични видове, което я прави популярна дестинация за ентусиасти на природата и любители на птиците. Езерото е също важен археологически обект, като разкопките откриват доказателства за населения, които датират хиляди години назад. Посетителите могат да изследват археологическия парк и да научат за вълнуващата история на региона, както и да се насладят на природната красота на езерото и неговата околност.


Продължаваме със следващото село на територията на община Шабла - Крапец. Крапец се намира на самия бряг на морето, на 5,3 км на юг в права линия от южния бряг на езерото Дуранкулак.


Крапец има огромен, ненаселен, около 7.5 км дънен плаж. Той започва от Крапецкия капитан на стария къмпинг Карвуна, преминава през езерото Дуранкулак и завършва далеч на север при Карталбурун - Дуранкулак.


Следващото малко живописно селце е Езерец - малко селце, но с много забележителности. Морето, което е само на 3 км от селото, има красив бряг с красиви вълни. Има хотели и гостници - главното нещо, което може да се получи, е спокойствие на духа.

За любителите, големият напълно запазен бункер в източната част на селото може да бъде интересен. Поради изключителната чистота на водата в езерото там може да се улови щука, която например не може да бъде открита в Дуранкулашкото езеро.




Стигнахме до Шабла - най-източната точка на България. На територията на Шабла се намира най-старият маяк на Балканския полуостров и според някои в Европа.


В морето около Шабла има много потънали кораби и подводници от Втората световна война. Това прави Шабла предпочитано място за подводен туризъм. Районът е също любимо място за орнитолози. Край Шабла има яхтен клуб, от който започва годишната регата на Черно море.



Живописният бряг на село Тюленово се намира до град Шабла. Селото получава името Тюленово заради наличието на стада морски котки, за които точно такава комбинация от вълни, пещери, ниски скали и вятър се оказва подходящо място за заселване.

Но тези, които просто искат да усетят красотата на брега на Тюленово, а не да преживеят екстремни преживявания, могат да се настанят в няколко хотела и гостилници в селото.


Каварна - известна с Калиакра, Болата, Яйлата и Огънчето. Всеки от тези места е познат с красотата си.


Нос Калиакра e скалист полуостров, издаден навътре в морето. Той отдалеч привлича погледа на туристите със своя особен силует. По него има много природни пещери, приличащи на стаи. От последната „стая“ в скалата се открива сводест прозорец над шеметна пропаст, в която вълните на Черно море с шумен плясък се разбиват около балваните, натрупани под най-тясната издатина на планинския нос. Тази част е наречена „врата на четиридесетте моми“.


Болата е малък, уединен и поразително красив залив на Българското Черноморие. Плажът е чист и приятен, водата е плитка, бистра и прохладна, а червеникавите скали наоколо ще намерите за много интересни. Заливът е отлично място за гмуркане, а благодарение на това, че над езерото минава Виа Понтика — тук гнездят и интересни водолюбиви птици -малък гмурец, земеродно рибарче, патици, чапли, потапници, малък воден бик и др.

Яйлата е национален археологически резерват, събрал артефакти от няколко епохи. Най-интересните обекти са пещерните жилища и некрополите.

В местността има своеобразен „пещерен град“ със 101 древни жилища – естествени пещери, дооформени от човешка ръка. Смята се, че и те са създадени около петото хилядолетие пр. Хр. и са използвани в продължение на хиляди години. Някои от помещенията са били използвани и като църкви и светилища, на мястото е съществувал и скален манастир.


"Огънчето" е притегателно място край Камен Бряг. То гори вече десетки години като негов източник е метална тръба с газ, който поради малкия си дебит е оставен свободно да изтича. Огънчето гори постоянно и може да угасне само страшно силни дъждове и ветрове, но винаги се намира някой ентусиаст да го запали отново.


Последното място на нашето северно Черноморие е ботаническата градина в град Балчик. Университетска ботаническа градина в Балчик е създадена на територията на парковата част на бившата лятна резиденция на румънската кралица. Днес Ботаническата градина се простира на площ от 190 дка, и разполага с растителни колекции с над 3500 вида, които се увеличават непрекъснато. Наложила се е като важен туристически обект. Наред с това, тя е Паметник на културата, Защитена местност по ЗЗТ и Спасителен център по Вашингтонската конвенция.


Не пропускайте да видите тези кътчета с очите си. По-красиво е тогава, когато видите местата с очите си и ги усетите със сърцето.
1 view0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page